Odgovornost za neispravan proizvod – nova direktiva, nova pravila
Članci
Nova Direktiva (EU) 2024/2853 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2024. o odgovornosti za neispravne proizvode i stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 85/374/EEZ („Direktiva o odgovornosti za neispravne proizvode“), koja nastoji odgovoriti na izazove koji dolaze s razvojem novih tehnologija, stupila je na snagu 8. prosinca 2024.
Evo što ova Direktiva donosi.
Svaka fizička osoba koja pretrpi štetu prouzročenu neispravnim proizvodom ima pravo na naknadu štete, međutim, Direktiva ne pokriva slučajeve u kojima je trgovačko društvo oštećenik. Nadalje, pravo na naknadu štete odnosi se na sljedeće vrste štete: smrt ili tjelesnu ozljedu, uključujući medicinski priznatu štetu nanesenu psihičkom zdravlju; oštećenje ili uništenje bilo koje imovine (uz određene iznimke); i uništenje ili oštećenje podataka koji se ne upotrebljavaju u profesionalne svrhe. Osim toga, ova Direktiva o odgovornosti za neispravne proizvode specificira koji će gospodarski subjekti biti odgovorni za naprijed navedenu štetu (primjerice, proizvođač, uvoznik i slično), te okolnosti u kojima gospodarski subjekti mogu biti izuzeti od odgovornosti.
Prema novog Direktivi o odgovornosti za neispravne proizvode, proizvod se smatra neispravnim ako ne pruža sigurnost koju osoba ima pravo očekivati ili koja se zahtijeva pravom EU ili nacionalnim pravom. Direktiva će se primjenjivati i na digitalne proizvode, uključujući razne vrste softvera, te na internetske platforme, koje također mogu biti odgovorne za štetu.
Nadalje, kako bi se izjednačili položaji stranaka, jedna od novosti koje Direktiva o odgovornosti za neispravne proizvode uvodi odnosi se na otkrivanje dokaza. Naime, na zahtjev tužitelja koji je iznio činjenice i dokaze dostatne za utvrđivanje vjerodostojnosti zahtjeva za naknadu štete, tuženik mora otkriti relevantne dokaze koji su mu na raspolaganju.
Također, iako je tužitelj dužan dokazati neispravnost proizvoda, pretrpljenu štetu i uzročno-posljedičnu vezu između neispravnosti i štete, nova Direktiva o odgovornosti za neispravne proizvode propisuje slučajeve u kojima se predmnijeva neispravnost proizvoda i/ili uzročno-posljedična veza između neispravnosti i štete - primjerice, ako tuženik ne otkrije relevantne dokaze.
Tražbina popravljanja štete obuhvaćene Direktivnom o odgovornosti za neispravne proizvode zastarijeva u roku od tri godine od kada je oštećenik saznao ili je razumno trebao saznati za štetu, neispravnost i identitet gospodarskog subjekta koji se može smatrati odgovornim za tu štetu. No, gospodarski subjekt neće biti odgovoran za štetu nakon isteka roka od deset godina od dana kada je neispravni proizvod koji je prouzročio štetu stavljen na tržište ili stavljen u uporabu (osim ako je oštećenik već pokrenuo postupak) ili od dana kada je znatno izmijenjen proizvod stavljen na tržište ili stavljen u uporabu nakon njegove znatne izmjene. Iznimno, u određenim slučajevima u vezi sa zdravljem gdje je potrebno dulje vrijeme da se pokažu simptomi zbog latentnosti tjelesne ozljede, pravo na popravljanje štete prouzročene neispravnim proizvodom gasi se u roku od dvadeset pet godina (osim ako je u tom roku oštećenik već pokrenuo postupak).
Konačno, ova će se Direktiva o odgovornosti za neispravne proizvode primjenjivati na proizvode stavljene na tržište ili u uporabu nakon 9. prosinca 2026., a države članice su dužne uskladiti svoje propise s tom Direktivom do tog dana.